Chysis aurea
Storczyki z rodzaju Chysis występują na bardzo szerokim terytorium, ale liczba ich siedlisk jest niewielka. Istniał i dalej trwa pewien brak zgodności dotyczący statusu kilku roślin. Niektóre autorytety uważają, że Chysis aurea i Chysis laevis są synonimami i wymieniają te rośliny jako Chysis aurea, który występuje od Meksyku poprzez Amerykę Środkową, aż do Wenezueli, Kolumbii i Peru. Obecnie większość uważa jednak, że rośliny z Meksyku i Ameryki Środkowej to Chysis laevis, natomiast te pochodzące z Ameryki Południowej to Chysis aurea. Choć obie rośliny są do siebie podobne, to jednak kwiaty C. laevis są większe, są też różnice w wybrzuszeniach na warżce, a także w rozmieszczeniu i odcieniach kolorów.
Występowanie:
Wenezuela, Kolumbia i prawdopodobnie Panama. Odmiana maculata znajdowana jest dalej na północ, aż w Kostaryce. Rośliny spotyka się zwykle na niewielkich wysokościach w gęstych, wilgotnych lasach, gdzie rosną wysoko na dużych drzewach, zwykle na ich pniach lub przy nasadzie dużych gałęzi. W Wenezueli rośliny spotkano w pobliżu Caracas, na wysokości ok. 760 m w bardzo wilgotnej części lasu, w wąwozie z potokiem.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 33°C i 8°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady deszczu wynoszą od 10 mm w lutym do około 109 mm latem i jesienią. Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,4/13,9°C w styczniu do 27,8/17,1°C w maju. Okres kwitnienia: kwitnie głównie od marca do sierpnia, ale też możliwe jest kwitnienie przy końcu zimy.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany przez hodowców to wiosna i lato, ale kwitnienie zdarza się przez cały rok oprócz zimy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to stosunkowo duży sympodialny epifit o pokroju zwisającym, dorastający 50 cm.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy osiągają 50 cm długości. Wrzecionowate pseudobulwy są całkowicie okryte zachodzącymi na siebie u podstawy liśćmi. Po opadnięciu liści ich podstawy pozostają wokół łodygi jako suche pochewki. Pseudobulwy C. aurea są nieco smuklejsze w porównaniu z innymi gatunkami tego rodzaju.
Liście:
Liście mają do 30 cm długości i 5 cm szerokości. Wzdłuż pseudobulwy wyrasta kilka średnio- lub jasno-zielonych liści. Są one cienkie, nieco pofalowane, o miękkiej teksturze, mocno unerwione, zwężają się tworząc ostry koniec, a przy końcu sezonu wegetacyjnego opadają.
Kwiatostan:
Kwiatostan może osiągnąć 30 cm, ale zwykle jest krótszy. Wyrasta z kątów nowego przyrostu przed rozwinięciem się liści.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie jest 6-12 trwałych, pachnących, woskowatych kwiatów na długich szypułkach. Kwiaty mają 4,0-7,5 cm średnicy, ale zwykle około 5 cm, bywają nieco zmienne co do wielkości i kształtu poszczególnych elementów. Mięsiste płatki obu okółków są bladożółte przy podstawie, żółte na szczycie, a większość powierzchni wewnętrznej jest zabarwiona, przechodząc od barwy czerwonej do pomarańczowo-brązowej. Mięsista, biaława warżka, z czerwono-brązowymi plamkami, ma około 2 cm długości i tyle samo szerokości po rozłożeniu zwykle wygiętych do góry bocznych działek. Warżka ma 5 równoległych wybrzuszeń jednakowej długości, idących od podstawy aż do środka. Kwiaty C. aurea var. maculata z Panamy i Kostaryki są nieco mniejsze niż kwiaty odmiany podstawowej, ale są mocniej wybarwione.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany przez hodowców to wiosna i lato, ale kwitnienie zdarza się przez cały rok oprócz zimy.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |